Alarm Sistem kurulumu

ALARM SİSTEM KURULUMU

 Alarm sistem kurulumunu  yapmak isteyenler için, bilgilendirme amaçlı alarm sistemi kurulumu ve dikkat edilmesi gereken konulara değinelim.

 Alarm sistem kurulumu  için yapmamız gereken ilk iş : sistemi kuracağımız bölgede keşif yapmak. İlk önce hırsızız girebileceği noktalari tespit etmeliyiz . Tespit edilen noktalar pır dedektör,manyetik kontak yada beam dedktörlerlele koruma altına alınmalıdır. Bu noktaları koruma altına alırken uygun olan alarm sistemi elemanı seçilmelidir. Alarm sistemini oluşturan elemanları ve ne işe yaradıklarını aşağıdaki konumuzdan inceleyebilirsiniz.

 ALARM SİSTEM‘İNİ  oluşturan parçalar ve çalışma özellikleri

 Keşif sırasında Alarm sistem’inde kullanmamız gereken ürünler  belirlenir.Keşif sırasında elemanların takılacağı noktalar ve kablo geçiş güzergahıda belirlenmelidir.

Alarm paneli  : Çocukların ulaşamayacağı  Elektrik ve telefon hattının yakın olduğu bir noktaya takılmalıdır. Paneldeki zone giriş sayısları önemlidir, kullanılacak dedektör sayısına göre zone sayısı belirlenip alarm panel seçimi yapılmalıdır.

Tuş takımı ( Keypad ) : Giriş kapısına  yakın bir noktaya takılmalıdır .Harici siren :  Dışarıda net göze görünecek bir bölgeye  takılması gerekmektedir.

Pır dedektrör  hırsızlık riski bulunan noktalara takılır. Keşif  esnasında takılacak dedektör sayısı belirlenir.

Manyetik kontak : Hırsızlık riski bulunan cam yada kapılara takılır.

Duman dedektörü : Yangın çıkma riski bulunan noktalara takılmalıdır. Her 25 metre kareye bir duman dedektörü takılmalıdır.

 Keşif yapıldıktan sonra kablolama işlemi yapılır. Alarm sistemlerinde kablo alt yapısı için DT-8 diafon kablosu, 2 damarlı telefon kablosu veya bunlara denk gelecek bir kablo çeşidi kullanılmalıdır. Alarm kontrol panelinden tüm elamanlara ayrı ayrı kablo çekilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta çekilen kabloların üzerlerine isim yazılmalıdır. Kabloların hangi elemana ait olduğu panel içerisinde belli olmalıdır.

 Alarm sistem kurulumundaki Bir sonraki işlem montajdır. Sistemimizde bulunan tüm elemanları montajları yapılıp kablo bağlantıları yapılmalıdır.  Alarm sistemini oluşturan elamanları kablo bağlantı şemalarını sitemizde alarm sistemi bağlantı şemaları kategorisinde bulabilirsiniz. Dedektörlerin bağlantısı yapıldıktan sonra alarm paneli bağlantısı yapılır. Alarm paneli bağlantısı yapılırken elemanda kablo içerisindeki hangi renkler kullanıldıysa panelde de o renklerin bağlanmasına dikkat edilmelidir, aksi halde sistem çalışmaz.

 Alarm Bağlantılarımızı bitirip kontrol ettikten , sonra alarm panelinin  programlama işlemi yapılmalıdır. Türkiye’de satılan her marka alarm panelinin kısa programlama kılavuzu bulunur. Bu programlama kılavuzuna göre gerekli olan panel programlaması yapılmalıdır. Programlama işlemi bittikten sonra sistem test edilmelidir. Yapılan test sırasında siren alarm durumunda çalması, telefon araması ve dedektörlerin algılama yapıp yapmadığı, algılama yaptığında paneli alarm durumunda tetik verip vermediği  kontrol edilmelidir.

 Alarm sistem kurulumu profesyonel bir firma tarafından yapılmaz ise kullanıcılara ciddi sorunlar yaşatmaktadır. Alarm sistemi kulumu ciddi bir iş olup ucuz ürünler ile kurulmuş bir alarm sistemi yaşattığı arıza ve yanlış alarmlardan dolayı sizi olur olmaz zamanlarda rahatsız edebilir.

Alarm sistemi kurulumunda dikkat edilmesi gereken noktalar

 Satın alınacak alarm sistemi ürünleri ucuz ve bilinmeyen bir markadan seçilmemelidir. Alarm sistemi kurulumu mutlaka profesyonel bir firma tarafından yapılmalıdır. Alarm sistemi kurulumunu bilmeyip, sistem satan bir çok firma, kurmuş  oldukları sistemlerde kullanıcılara ciddi sorunlar yaşamaktadırlar.

Alarm montajını yapan teknik ekib mutlaka siren sabotajının bağlantısını yapmalıdır. Alarm sistemi kurulumu bittiğinde sisteme bağlı dedektörlerin bölge listesi mutlaka oluşturulmalıdır. Alarm bölge listesi ile alarm çaldığında hangi dedektörün alarm verdiği takip edilir.